PAST PRODUCTIONS

Below are details of our most recent productions - including several award winners! 

Click the button to go to a complete list of everything FADS has put on since 1977.

HOUSEBOUND

by Simon Mawdsley

Sept 2019 & March 2020

Originally performed as one of three one-act plays in September 2019, 'Housebound' went on to be our entry in the 2020 SCDA One-Act Play Festival, where it was placed second in the Stirling District round, winning a place at the Eastern Division Final. Unfortunately, due to the Coronavirus pandemic, both that round and the Scottish Final were cancelled.

Tony - Sept photo Housebound.jpg

MOTHER GOOSE

Our 2019 Christmas panto, written by and starring Gavin Paterson as 'Mother Goose'.

Watch the video here!

THREE ONE-ACT COMEDIES

September 2019

'The Worst Day Of My Life' by Alan Richardson

'Housebound’ by Simon Mawdsley

'The Biscuit’ by Donald McLeary

website2.JPG

MRS G

by Mike Tibbetts

March 2019

Runner Up in EK RepFest 2019, with Sarah Walker winning Best Actress. This was also our entry in the 2019 SCDA One-Act Festival and made it through to the Eastern Division final in Edinburgh. Toured to Orkney in May 2019, along with SSS Young Farmers Club.


Mike Tibbetts was awarded the Scott Salver for best new play in the SCDA competition.

EK Winners 2.jpg
 

All past FADS productions

Where the title is in bold, you can click to go to production photographs.

(More archived images are being added all the time, so do keep checking back!)

2020

Housebound (SCDA One-Act Festival Eastern Division finalists - further rounds cancelled due to Coronavirus)

2019

Mother Goose / watch the video via Facebook!

Three One-Act Comedies: The Worst Day Of My Life / Housebound / The Biscuit   

Bawbees & Ducats

Mrs G (Runner Up, East Kilbride RepFest; SCDA One-Act Festival Eastern Division finalists)

2018

Red Riding Hood & The Three Little Pigs / watch the video via Facebook!

Journey's End  (And charity cheque presentation) (Runner-up SCDA Full-Length Play Competition)

Agatha Crusty and the Village Hall Murders

Eight O’Clock (Winner, East Kilbride RepFest; SCDA One-Act Festival Eastern Division finalists)

Mother Figure

 

2017

Snow White & the Seven Dwarfs

The Actress

Bonking James Bond (Winner, East Kilbride RepFest)

Pushcart Peddlers (Runner Up, East Kilbride RepFest)

Tam o'Shanter

 

2016

Jack and the Beanstalk

Dance Derby

Tuesdays and Sundays (Winner, SCDA Junior Finals)

Cage Birds

 

2015

Dick McWhittington

The Winslow Boy

The Path of True Love

 

2014

Cinderella

Victor's Dung (Scottish and British one-act Champions!)

Calling Time

Fate's Thread

 

2013

A Funny Thing Happened on the Way to the Forum

Aladdin

In by the Half

Dear Diva (guest club, Killin)

An Outline of History - Youth Team

 

2012

A Christmas Carol

The Art of Coarse Acting: Oedocles King of Thebes, Streuth, Fornicazione, All’s Well That Ends Well

Jabberwok - Youth Team (SCDA Winners)

 

2011

Beauty and the Beast

White Poppies - Youth Team

 

2010

Blithe Spirit

The Love of Dom Perlimplin and Belisa in the Garden

Annie

Men Should Weep

Ernie’s Incredible Illucinations - Youth Team

 

2009

Dick Whittington

Lend Me A Tenor

The Boyfriend

The Full Monty

 

2008

The Life 

Sleeping Beauty

A Little Box of Oblivion (SCDA Festival, Thornhill)

Sorry Wrong Number (SCDA Festival, Thornhill)

 

2007

Snow White

The Real Inspector Hound

Dogsbreath Deveraux (SCDA Festival, placed 2nd in Scotland)

 

2006

The Doctor in Spite of Himself (SCDA Festival, placed 3rd in Scotland)

Santa in Space

 

2005

Little Red Riding Hood

Guys and Dolls

Goldilocks

 

2004

Calamity Jeannie

 

2003

Christmas with the McCrackens

Cabaret

 

2002

Oh What A Lovely War (SCDA Festival, placed 3rd in Scotland)

The Snow Queen

 

2001

Cinderella

Bouncers

The Donahue Sisters (SCDA Festival, placed 3rd in Scotland)

The Farndale Ave. Housing Est. Townswomen’s Guild Dr. Soc.  Murder Mystery

 

2000

A Dead Liberty (SCDA Festival, Finalists)

Annie

The Widows of Clyth

 

1999

Simpson’s Sanctuary (SCDA Festival)

A Midsummer Night’s Dream  

The Wizard of Oz

 

1998

In Room 504 (SDCA Festival)

Return to the Forbidden Planet 

Something to Hide

 

1997

Hansel & Gretel

The Steamie (SCDA Festival)

Stepping Out

The Odd Couple

 

1996

The Steamie (Thornhill Tercentenary)

Scrooge

Fiddler On The Roof

 

1995

Pinnochio

An Inspector Calls

Steel Magnolias

 

1994

Goldilocks

Gosforth’s Fete 

The Sound of Music

 

1993

Sinbad/A Bonnie Wee Genie May Call

Absurd Personal Singular

Mr. Parker Passes Over

Curses Foiled Again (SCDA Festival)

 

1992  

Curses Foiled Again (Strathendrick Community Festival)

Oliver

Humpty Dumpty

 

1991  

Cinderella

Where It’s Due 

Sweet Caroline Sweet

Match Of The Day

 

1990  

Puss in Boots

No Man’s Land

Legge’s Eleven

Out For the Count

Where It’s Due (Strathendrick Community Festival)

 

1989  

Flying Feathers

Aladdin

 

1988  

Frankenstein The Panto

Henry Hereafter

Hallowe’en

Gosforth’s Fete (Strathendrick Community Festival)

 

1987  

Once Upon A Daydream

Fast and Lose

Parcel

Faint Sound of a Bell

 

1986 

Little Red Riding Hood

Looking for Rosy

Alarm Call

Woman Alive

 

1985  

Snow White & The 7 Dwarfs

The Farndale Ave. Housing Est. Townswomen’s Guild Dr. Soc.  Murder Mystery

 

1984  

The Sleeping Beauty

What Brutes Men Are

A Bride for Heatherhill Comedy Sketches

 

1983  

Pinnochio

Babes in the Wood

Thriller of The Year

 

1982  

Groomsnicht

Catspaw

Sparrows

 

1981  

Dumpling For Tea

 

1980  

Goldilocks & The 3 Bears

Walk Into My Parlour

 

1979  

Dick Whittington

China Dogs

The Bridegroom Rose Early

Family Pride

 

1978  

Hangman’s Noose

A Blank Cartridge

 

1977  

Gibbie Proposes

The Buchan Trap